جوجه کباب خوشمزه

درست کردن جوجه کباب شاید ساده به نظر برسد،اضافه کردن پیاز و آبلیمو و نمک و زعفران به تکه های جوجه و به سیخ زده و روی آتش گذاشتن است ولی نکاتی را باید رعایت کرد تا یک جوجه کباب خانگی بسیار بسیار خوشمزه و لذیذ بدون اینکه گوشتش سفت شده باشد یا بی مزه باشه تهیه کرد.

 

جوجه کباب خوشمزه

۱) نکته ی اول در مورد آبلیمو و نمک
ابتدا اینکه آبلیو و نمک جوجه رو سفت میکند. حذف آن هم جوجه رو بی مزه میکند. برس کشیدن ترکیب آبلیمو و نمک به جوجه ی نیم پز شده هم به اندازه ی کافی به آن طعم و مزه نمیدهد و باید همراه این مواد مانده تا طعم بگیرد.
حالا چه کاری انجام دهیم تا هم گوشت سفت نشود و هم به اندازه ی کافی طعم بگیرد.
ما باید دور تا دور جوجه ها را با روغن مایع کاور کنیم تا در اثر ماندن طولانی از نفوذ آبلیمو و نمک به تکه های جوجه جلوگیری کرده و در عین حال حسابی طعم دار شود.
پس قبل از اضافه کردن آبلیمو و نمک به آن روغن مایع (نه کره توضیح میدم) اضافه میکنیم و خوب آن را مخلوط کرده تا جوجه ها با روغن کاور شوند. بعد آبلیمو و نمک اضافه کرده به این شکل جوجه های طعم دار شده ی ما هرگز و هرگز سفت نخواهند شد.
علت اینکه از کره استفاده نباید کرد این است که، کره در اثر سرما سفت شده حتی اگر ذوب هم کنیم باز بخاطر اینکه جوجه ها سرد هستند سفت شده و جوجه ها خوب کاور نمیشوند. این قسمت توصیه نمیشود چون جوجه در اثر تماس با آبلیمو و نمک سفت میشود اما در آخر میتوانید برای عطر و طعم بیشتر به آن ۱ ق غ کره ی ذوب شده اضافه کنید.

۲) نکته ی دوم در مورد شیوه ی خرد کردن پیاز
بعضی افراد پیاز را رنده میکنند تا تکه های جوجه را خوب بپوشاند. بعضی هم پیاز را داخل خرد کن یا بلندر له میکنند تا جوجه ها خوب مزه بگیرند.
از نظر ما این روش غلط است. چرا ؟ چون اگر پیاز له یا رنده شود به تکه های جوجه میچسبد و جدا نمیشود. هنگامی که روی حرارت کباب میکنیم این پیاز ها سریع میسوزند و ما احساس میکنیم رنگ جوجه عوض شده و زمان پختش کافیه است.
در حالیکه این پیازها هستند که طلایی (و بعضا قهوه ای و سیاه شدند و سوختند) و این باعث میشود پخت را متوقف کنیم و گوشت مرغ به خوبی نپزد و همچنین پیازهای سطح جوجه بسوزند و تلخ شوند.
اگر پیاز را به این روش له کنید ما در جوجه کبابمون یک کاور تلخ و سوخته ی پیازی و گوشتی نپخته داریم.
پس رنده و له کردن پیاز ممنوع، بهترین روش خرد کردن پیاز یا خلال کردن آن هست.

۳) نکته ی بعدی در مورد زعفران
یک جوجه کباب اصل و حرفه ای حتما حتما زعفران زیادی هم باید داشته باشد .
اما مشکلی که وجود دارد اینست که ما زعفران دم کرده (یا به اصطلاح آب زعفران) را به جوجه ها اضافه میکنیم
به جای اینکه تکه های جوجه طعم زعفرانی بگیرند پیازها و روغن و آبلیمو و خلاصه هرچیزی که به آن اضافه کردیم طعم زعفران میگیرند و در آخر این مواد زعفرانی دور ریخته میشود که به نظر من خسارته. خوب پس چی کار میکنیم؟
قبل از اضافه کردن هر چیزی به جوجه (هرچیزی شامل پیاز و آبلیمو و ……) به تکه های جوجه خام و خالص رعفران دم کرده اضافه میکنیم و به مدت ۱ ساعت (یا بیشتر) به آن استراحت میدهیم تا تکه های جوجه طعم و رنگ زعفران بگیرند بدون اینکه نگران رنگ و طعم گرفتن پیازها و آبلیمو و سایر مواد باشیم. بعد سایر مواد را به آن اضافه میکنیم.

۴) نکته ی آخر هم در مورد ادویه جات
مرغ ذاتا بوی خاصی دارد که ناپسند است. این بو به میزان قابل توجهی با پیاز و زعفران گرفته میشود. اما اضافه کردن سایر ادویه جات هم به رفع بوی بد مرغ و بهتر شدن طعم و بوی آن کمک شایانی میکند.این مورد کاملا سلیقه ای هست اما ادویه های پیشنهادی ما ۱- پودر پیاز ۲- فلفل سیاه تازه آسیاب شده (مانده نباشد! توضیح میدهم) ۳-مقدار بسیار اندکی پودر سیر
نکته هم که حتما خودتان خوب میدانید اینست که به صورت کلی هر نوع ادویه ای را دقیقا در همان لحظه ی مصرف باید آسیاب کرد. ادویه های آسیاب شده اگر بمانند به سرعت بو و طعم خودشان را از دست میدهند.
این یک قانون کلی هست که هل، زعفران، فلفل سیاه، تخم گشنیز و هر ادویه ی دیگه را دقیقا در همون لحظه ی استفاده باید آسیاب کرد تا بیشترین میزان بو و طعم رو داشته باشیم.
مراحل کار مزه دار کردن جوجه کباب به این نحو است که: اول به تکه های جوجه ی خرد شده، محلول غلیظ زعفران اضافه میکنیم و اجازه میدهیم تکه های جوجه همراه با محلول زعفران ۱ ساعت بماند.
بعد روغن مایع را به آن اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم تا تکه های جوجه کاملا با روغن مایع کاور شوند.
آبلیمو و نمک و ادویه جات تازه آسیاب شده را هم اضافه کرده مجددا یک ساعت استراحت میدهیم و در نهایت به آن پیازی که خلالی خرد شده و در صورت دلخواه فلفل دلمه ای خرد شده اضافه میکنیم حداقل برای مدت ۲ ساعت و حداکثر یک شب در یخچال به آن استراحت میدهیم تا خوب مزه دار شود.
و در آخر تکه های جوجه را به سیخ زده و روی شعله ای یکنواخت و متوسط ( واز اون بهتر زغال سرخ) کباب میکنیم و با پلوی زعفرانی و کره و گوجه ی کبابی سرو می نماییم…

( با این حساب برای درست کردن یک جوجه کباب با کیفیت حداقل ۴ ساعت زمان لازم است. بهتراست برنامه ریزی کنیم تا زمان کم نیاروریم)

 

منبع: وب سایت سوران

جوجه کباب خوشمزه

 

سرویس جای آبلیمو و روغن زیتون طلایی مات با استند باریکو

سرویس جای آبلیمو و روغن زیتون طلایی مات با استند باریکو

سیخ کباب ۶ پارچه ترامونتینا

سیخ کباب ۶ پارچه ترامونتینا

رنده تفال مدل Intensive

رنده تفال مدل Intensive


نویسنده مطلب پشتیبانی لبخند کالا