نکاتی برای خرید و نگهداری ظروف بلور و کریستال

 

ظروف بلورین و کریستال از مجموعه ظروفی است که بسیار مورد توجه خانواده ها و به ویژه بانوان قرار گرفته است،کمتر خانه ایی را میتوان مشاهده کرد که در آن ظروف بلوری و کریستالی موجود نباشد،ولی در این میان یک مسئله مهم وجود دارد و این است که چگونه میتوان این ظروف را خریداری و نگهداری نمود تا هم از کیفیت بالایی بهره مند باشدو هم اینکه به مدت سالیان سال ،سالم و نو نگهداری شود.

 

نکاتی برای خرید و نگهداری ظروف بلور و کریستال

 

در ایران اما ظروف کریستال از بدو ورود مورد توجه قشر متوسط و متمول جامعه قرار گرفت و توانست جای خود را در میان مردم و در منازل آنان باز کند و رفته و رفته محبوبیت آن عمومی‌تر و تنوع برند این ظروف و اشیای تزئینی افزایش یافت؛ به طوری‌که امروزه برخی از خریداران در این بازار پرتنوع سردرگم می‌شوند.کریستال‌ها از طریق مارک شرکت‌های تولیدکننده و طرح روی آن معرفی و شناسایی می‌شوند. امروزه کریستال‌های رنگی به رنگ‌های آبی، بنفش، سرمه‌ای و قرمز نیز در بازار موجود است و کریستال‌های طلاکوب چک از محبوبیت خاصی برخوردارند و با وجود اینکه قیمت بالایی دارند، اما پرفروش هستند.ظروف کریستال از قیمت بالایی برخوردارند، از این رو هنگام خرید این ظروف لازم است که بودجه خوبی برای آن کنار گذاشته شود.

 

نکاتی برای خرید ظروف و اشیای بلور و کریستال

 

در مرحله اول بودجه خودتان را مشخص کنید. این کار موجب می‌شود تا شما بدانید با بودجه‌ای که دارید به سراغ کدام برند یا محصولات کدام کشور می‌توانید بروید. علاقه‌مندی خود را برای خرید برند خاص مشخص کنید. ممکن است شما بودجه کمی برای خرید ظروف کریستال در نظر گرفته باشید؛ اما به کریستال‌های چک یا آلمان یا لهستان علاقه‌مند باشید.در این صورت باید تکلیف خود را مشخص کنید یا یک ظرف کوچک از یک برند مطرح خریداری کنید یا یک ظروف ارزان‌تراز سایر برندها تهیه کنید.

هنگام خرید سرویس بلور و کریستال به اصل یا تقلبی بودن ظروف توجه کنید. برخی مدل‌های تقلبی ظروف کریستال در بازار وجود دارد که با کیفیت پایین تولید شده و با قیمت انواع اصلی به فروش می‌رسد.تنها راه مطمئن، خرید از مراکز معتبر و نمایندگی‌های مجوز دار است. همچنین کریستال‌های اصل برگه مخصوصی دارند که کشور سازنده درصد کریستال آنها را مشخص کرده است.

 

نکاتی برای خرید و نگهداری ظروف بلور و کریستال

 

کیفیت آنچه را که می‌خرید، بررسی کنید. برای تشخیص شیشه و بلور با کیفیت بالا باید فاکتورهای زیادی را در نظر داشت، مانند ظاهر جنس و نحوه بسته‌بندی آن، شیشه و بلور تولیدی نباید رنگ مات داشته و دارای حباب باشد. شیشه و بلور وقتی دارای رنگ سفید یا به اصطلاح بی رنگ باشد نشان‌دهنده کیفیت خوب آن است.

 

نکاتی برای نگهداری از ظروف بلور و کریستال

 

۱– به‌دلیل حساسیت بالای ظروف شیشه ایی و کریستال، باید روش‌های مراقبت مناسب و شست‌وشوی صحیح آنها را یاد بگیرید.

۲-ظرف‌های کریستال را با مایع ظرفشویی و آب ولرم بشویید و اگر تمیز نشدند، مخلوطی از یک‌سوم سرکه و دوسوم آب تهیه نمایید و با کمک برس شست‌وشو دهید و سپس بلافاصله آن را خشک کنید. پس اگر ظروف کریستال شما جلای همیشگی خود را از دست داده است، می‌توانید از سرکه سفید کمک بگیرید. وقتی می‌خواهید ظرف کریستال را بشویید مقداری سرکه سفید به آب، آب‌کشی ولرم بیفزایید. اگر ته ظرف رسوب جمع شده، اجازه بدهید یک شبانه‌روز سرکه و آب داغ درون ظرف بماند و بعد از این زمان، اگر هنوز کثیفی بر جای بود، باید عمل را تکرار کنید.

۳ لیوان و ظروف بلوری بعد از مدتی شفافیت خود را از دست می‌دهند و تیره و کدر می‌شوند. برای اینکه این ظروف دوباره تمیزی و شفافیت خود را به دست آورده و براق شوند، یک لیموترش را نصف کنید و با حوصله ظروف را با سطح لیموترش‌ها تمیز نمایید و بعد با آب ولرم بشویید.

 

نکاتی برای خرید و نگهداری ظروف بلور و کریستال

 

 ۴– همچنین می‌توانید برای چرک‌زدایی ظروف بلوری از آمونیاک نیز می‌توانید استفاده کنید.

۵– چند قطره آمونیاک را در ظرفی محتوی آب ولرم ریخته ظروف را در آن بشویید. سپس با آب ولرم آبکشی و آنها را خشک کنید.

۶– از قرار دادن ظروف کریستال در مایکروفر به طور جدی خودداری کنید.

۷– ظروف کریستال را همراه ظروف چرب در ماشین ظرفشویی نشویید.

۸– سعی کنید ظروف شیشه ایی و کریستال را با دست بشویید و از ماشین ظرفشویی برای شست‌و شوی آنها استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است روی آنها خط و خش بیفتد. همچنین با توجه به اینکه ماشین‌ظرفشویی ظروف را با آب بسیار گرم می‌شوید ممکن است قسمت‌های طلا یا نقره‌کوب دچار ایراد شوند.

۹-ممکن است برخی از ظروف به‌دلیل استفاده زیاد یا بی‌احتیاطی دچار پریدگی در برخی از قسمت‌ها شده باشند، اگر ظروف شما در لبه دچار پریدگی شده باشند، می‌توانید برای رفع این مشکل از سمباده استفاده کنید؛ البته در صورتی که پریدگی کم باشد.

۱۰-برای از بین بردن آثار خراش ظروف بلور و کریستال می‌توانید از خمیر دندان استفاده کنید.

۱۱-برای جلوگیری از خطر شکستن ظروف هنگام شست‌وشو بهتر است آنها را از قسمت انتها داخل آب داغ نگذارید، بلکه از قسمت پهلو در آب فرو برید و برای تمیزکردن کریستال از یک قسمت سرکه و سه قسمت آب گرم استفاده کنید.

 

 

 

سرویس بلور ۳۱ پارچه لاویوا

سرویس بلور ۳۱ پارچه لاویوا

سرویس استکان و نعلبکی لاویوا مدل فلورا

سرویس استکان و نعلبکی لاویوا مدل فلورا


نویسنده مطلب پشتیبانی لبخند کالا