راهنمای خرید اتو/پول اضافه برای اتو ندهید

 

 راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید خرید یک کالای لوازم خانگی برقی آن هم از دسته اتو ها در میان انبوهی از برندها و مدل ها کار نسبتاً وقت گیر و خسته کننده ای خواهد بود اگر به درستی راهنمایی و مشاوره در اختیار نداشته باشید! مدل های گوناگون با طیف های وسیعی از قابلیت ها و مشخصات در انتظار انتخاب آگاهانه بر مبنای بودجه شما هستند. ما در فروشگاه لوازم خانگی لبخند کالا به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین مدل را بر اساس بودجه خود انتخاب کنید،در این مقاله ما سعی کرده ایم  توضیحاتی در مورد انواع اتو ها ( اتو بخار , اتو پرسی ,  اتو مخزن دار , اتو خشک ) و معرفی چندین اتو براساس بودجه های مختلف ذکر کنیم.

 

اگه دوست دارید بدونید که اتوی لباس چه طوری ساخته میشه این ویدئو از دست ندید

 

 

 راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

اتو چیست ؟

اتو واژه‌ای روسی‌ است که در زبان فارسی بسیار رواج پیدا کرده است . اتو دستگاهی است که از آن برای صاف کردن و آهار دادن چین و چروک لباس ، پارچه ، پرده و … استفاده می‌شود. اتوکشی نه تنها برای زیباتر جلوه دادن به پوشاک و پارچه‌ها انجام می‌شود بلکه به‌خاطر دمای بالای فلز کف اتو، باکتری‌های روی پوشاک نیز کشته می‌شوند که این به بهداشت لباس کمک می‌کند.
در زمانی نه چندان دور از اتوی زغالی استفاده می‌ شد. ولی با توجه به ایجاد گاز سمی از این اتو و رشد و پیشرفت صنعت برق ، اتوی زغالی کنار گذاشته شد و جای آن را اتوی برقی گرفت. در ضمن امروزه اتوها را طوری می سازند که بتوان از آن هم به عنوان اتوی خشک و هم به صورت اتوی بخار استفاده کرد. در کل چهار نوع اتو داریم که شامل اتو خشک و بخار ، اتوی پرسی ، اتو با مخزن مجزای بخار و بخارگر می باشد.

 راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 

اتوی خشک یا معمولی

 

راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 

اتوی خشک برای اتو کردن پارچه‌های غیر پشمی مناسبتر است. از مزایای اتوی خشک ساختمان ساده‌تر ، قیمت ارزان ، تعمیر و بکارگیری راحت‌تر آن می باشد. این سری اتو دارای ولتاژ برق ۲۲۰ ولت و معمولا دارای توانهای ۱۱۰۰ وات طراحی شده است کف این اتوها از استیل ساخته شده و دارای درجه حرارت ۸۵ تا ۲۱۰ درجه سانتی گراد می باشد تقریبا وزن اتوی خشک ۲٫۷ کیلوگرم نیز می باشد.

 

 راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 اتوی بخار

 

راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 

برای ایجاد فشار بیشتر اتو به پارچه های پشمی بایستی وزنه یا کفه سنگین‌تر استفاده شود از این رو اتوهای بخار طراحی شد که با توجه به بکارگیری نیروی بخار سبک تراند و همچنین از ایجاد سوختن احتمالی پارچه جلوگیری می کند. مشخصات اتوی بخار همیشه بر روی آن توسط کارخانه سازنده حک می شود این اتو دارای ولتاژ ۲۲۰ ولت و با توان حداقل ۱۸۰۰ وات و حداکثر ۲۶۰۰ وات طراحی شده است طول سیم این سری اتوها حداکثر ۲٫۳ متر و مخزن آب آنها حدود ۳۰۰ میلی لیتر می باشد کف این اتوها از جنس تفلون یا سرامیک و در مدلهای ارزان تر استیل بوده و همراه با روزنه های ریز و درشت که تا نوک اتو را تحت پوشش قرار می دهد ساخته شده اند.

 راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

اتوی پرسی

 

راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 

استفاده از دستگاه های اتو پرس از زمان تولید آنها بشدت در حال افزایش است و این به دلیل کارایی خوب و به صرفه بودن آنها است که نیاز به پرداخت هزینه اضافی به خشکشویی ها را برطرف می کند. کیفیت کار اتوپرس ها امروزه تا حد کار یک اتوکشی حرفه ای بالا است. با وجود اینکه در حال حاضر تقریبا در هر خانه ای اتو بخار وجود دارد، ولی تهیه یک اتو پرس تجربه ی متفاوتی را بوجود می آورد که تهیه آن را منطقی می کند. استفاده از اتوپرسی کار ساده ای است. تنها کافی است که لباس یا پارچه را بین دو صفحه اتو قرار داده و اتو کردن را آغاز کنید.گفته می شود که بلوز خانم ها با توجه به بافت نازک آنها جز مواردی است که اتو کردن آن توسط اتو پرس می تواند با مشکل مواجه شود. صفحه بزرگ در دسترس اتو پرس که گاهی تا ۱۰ برابر بزرگتر از اتو بخار عادی است، به شما امکان استفاده سریع و بهینه از آن را می دهد و موجب صرفه جویی زیادی در وقت شما می شود.

 مخزن آب دستگاه حتما باید دارای نشانگرهایی باشد که میزان آب باقی مانده را نشان دهد بدون اینکه نیاز به باز کردن درپوش آن باشد. بسیاری از مدلها به اندازه ی کافی آب در مخزن خود دارند به صورتی که شما می توانید بیشتر از ۱٫۵ساعت به اتو کردن بپردازید بدون اینکه نیاز به وقفه برای پر کردن مخزن آب باشد.  از مزایا دستگاه اتوپرس موارد متعددی ذکر شد اما این دستگاهها دارای اشکالاتی نیز می باشند اول اینکه دستگاه معمولا باید بصورت ثابت در یک مکان قرار داده شود اندازه دستگاه خصوصا پس از اتصال بر روی پایه بزرگ و سنگین بوده وامکان جمع کردن دستگاه پس از استفاده وجود ندارد از طرف دیگر در بخشهایی از لباس اطراف تکمه لباس و نواحی دوخته شده منحنی بطور کامل اتوکشی نمی شود و برای تکمیل کار اتوکشی شاید به یک اتوی ساده نیز احتیاج شود.

 

 

 

اتو با مخزن مجزای بخار

 

راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 

دستگاههای اتو که دارای مخزن مجزای بخار هستند لذت اتو کشی با بخار فراوان را مهیا می کنند. عملکرد این نوع اتو به این شکل است که در کنار بخش اتو یک مخزن تعبیه شده این مخزن از طریق یک سیم و یک شیلنگ به دسته اتوکشی متصل است .بخار مورد نیاز در مخزن دستگاه که معمولا بر روی میز و قرار می گیرد و بصورت ثابت است تامین می شود و بخار از طریق لوله ای به اتو منتقل می شود.
از مزایایی که برای دستگاههای اتو با مخزن بخار مجزا می توان نام برد شامل ، امکان اتوکشی با حجم زیاد بخار ، امکان اتوکشی با صفحه سرد اتو و فقط توسط بخار ( در بعضی از مدلها ) که این ویژگی خصوصا برای کت و شلوار مناسب است و از برق افتادن پارچه جلوگیری می کند. بر طرف شدن راحت چروک انواع البسه با توجه به اتوکشی با حجم بالای بخار ، مخزن بزرگ آب و عدم نیاز به پرکردن دائمی مخزن در استفاده طولانی تر ، می باشد.

 

 

 

بخارگر

 

راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

 

بخارگر دستگاهی است که فاقد هیچ صفحه داغ اتوکشی است و فقط بخش تامین کننده بخار دارد. در واقع اتوکشی فقط بایستی توسط بخار انجام شود ویژگی استفاده از دستگاه بخارگر تامین حجم زیاد بخار ، ایمنی کامل در اتوکشی انواع البسه خصوصا لباسهای گران قیمت مانند لباس عروس ، لباس شب و … چرا که در این دستگاه هیچ صفحه داغی در بخش اتوکشی وجود ندارد و دسته اتوکشی از جنس پلاستیک بوده . از دیگرمزایای این دستگاه امکان اتوکشی عمودی برای پرده ، اتوکشی البسه بر روی تن ( مثلا بخشی از کت که پوشیده شده و چروک می باشد می تواند توسط فرد دیگری اتوشود ) همین ویژگی استفاده از این دستگاه را در فروشگاههای البسه رایج کرده است.

 

 

 

بهترین مارک اتو بخار خانگی
اگر بخواهیم بهترین مارک اتو بخار خانگی را به شما معرفی کنیم باید صادقانه بگوییم، انتخاب یک برند مناسب برای هر وسیله ای تا حد زیادی بستگی به بودجه شما برای آن کالا دارد، اما به طور کلی بهترین کشور های تولید کننده اتو در دنیا اسپانیا ، آلمان و فرانسه هستند و پرچم داران برند های دنیا در تولید اتو بخار خانگی به ترتیب برندهای چون تفال،براون،پاناسونیک،فلیپس،مولینکس،بوش و هاردستون می باشند، پس علاوه بر انتخاب برند مناسب به کشور ساخت اتو هم دقت کنید.

 

راهنمای خرید اتو بخار مناسب

 

راهنمای خرید اتو/پول اضافه برای اتو ندهید

پس از در نظر گرفتن بودجه و انتخاب برند، برای خرید اتو بخار مناسب باید به موارد زیر در هنگام خرید توجه نمایید:

۱) توان مصرفی اتو بخار
پیش از هر موضوعی باید توان مصرفی اتو را با توجه به میزان استفاده خود از اتو در نظر بگیرید. به طور کلی اتو ها معمولا قدرتی بین ۹۰۰ تا ۳۰۰۰ وات دارند و هر چقدر توان دستگاه شما بالاتر باشد سرعت گرم شدن و بخار دهی دستگاه بیشتر می شود.

۲) بهترین کف اتو بخار
یکی دیگر از مهم ترین مواردی که باید در هنگام خرید اتو بخار در نظر بگیرید کف اتو بخار است، به طور کلی کف اتو ها از جنس هایی چون استیل، سرامیک و تیتانیوم تولید می شود. کفه های استیل بیشتر در ساخت اتوهای بدون بخار یا به اصطلاح اتوهای خشک به کار می رود که در حال حاضر چندان طرفدار ندارد، پس کاملا از دور خارج شده است. اتویی با کفه سرامیک یا تیتانیوم بهترین کف اتو بخار محسوب می شوند و بزرگ ترین مزیت این کفه ها این است که به لباس های نازک و یا پلی استر نمی چسبند و آنها را نمی‌سوزانند.
نکته: سطح کف اتو بخار باید کاملا صاف باشد؛ برای این منظور می توانید از یک ترفند قدیمی استفاده کنید، کافی است یک چشم‌تان را ببندید و با چشم دیگر سطح کفه‌ اتو را نگاه کنید و مطمئن شوید که سطح اتو موج ندارد و کاملا صاف است.

۳) وزن مناسب اتو بخار
اگر اتو خیلی سبک باشد اتو کشی خوبی نخواهید داشت و اگر خیلی سنگین باشد فرآیند اتوکشی را برای شما خسته کننده می‌کند پس وزن مناسب اتو بخار باید براساس قدرت بدنی شما تعیین شود؛ برای این منظور قبل از خرید اتو حتما آن را در دست بگیرید و وزنش را با توانایی بدنی خودتان چک کنید.

۴) طول سیم اتو بخار
در زمان خرید اتو، توجه داشته باشید که سیم اتو طول مناسب و متعادلی داشته باشد نه چندان کوتاه و نه چندان بلند باشد هم چنین سری متصل سیم برق و اتو به راحتی بچرخد تا هنگام اتو کشی سیم اتو مزاحمتی برای شما نداشته باشد. اگر همواره در زمان اتو کشی با این مشکل مواجه می شوید می توانید از اتو بخارهای بدون سیم موجود در بازار کمک بگیرید.

 

آشنایی با اصطلاحات انگلیسی اتو و کاربرد آن ها

 راهنمای خرید اتو,پول اضافه برای اتو ندهید

قابلیت ضد کالک Anti-calc
قابلیت Anti-calc اتوی شما را در مقابل آسیب هایی که به سبب تجمیع کلسیوم به وجود می آید حفظ می کند و آن را تمیز نگه می دارد. همچنین این قابلیت باعث می شود تا اتوی شما برای مدت طولانی تری کار کند.

قابلیت ضد چکه (Anti-drip)
با قابلیت ضد چکه، حتی اگر به اشتباه فانکشن های اتو را دست کاری کنید، هیچ چکه ی اضافی و ناخواسته ای از اتوی شما بیرون نخواهد زد. که اگر این اتفاق بیوفتد ممکن است لباس شما را لک کند.

قابلیت ضد رسوب (Anti-Scale)
قابلیت ضد رسوب به طور اتوماتیک رسوب های اتو را از بین می برد، بنابراین شما نیازی ندارید تا پاک کننده های گران قیمت را خریداری کنید یا وقت بگذارید تا رسوب ها را پاک کنید. این قابلیت همچنین عمر اتوی شما را بالا می برد.

گنجایش (Capacity )
گنجایش اتو به مقدار آبی که یک اتو می تواند در خود نگه دارد بستگی دارد. هرچه گنجایش مخزن اتو بیشتر باشد، بهتر است، چرا که مجبور نیستید پشت سر هم مخزن را پر کنید

طول سیم اتو(Iron wire length)
طول بلند سیم اتو به شما قابلیت مانور بیشتری هنگام اتو کردن لباس ها می دهد و این یک قابلت برای اتو محسوب می شود.

قابلیت جداشدن مخزن آب(Separating the water tank)
اتوهای بخاری که این قابلیت را دارند بسیار مناسب برای مصرف هستند. دیگر لازم نیست وقتی می خواهید مخزن آب اتو را پر کنید، کل دستگاه را جابجا کنید. فقط کافیست تا مخزن را جدا کرده و پر کنید. پس از آسیب های احتمالی نیز جلوگیری می شود.

زمان گرم شدن (Heat up time)
زمان گرم شدن پایین یعنی اینکه نیازی نیست برای مدت طولانی منتظر بمانید تا اتوی شما گرم شود. بخصوص زمانی که برای مهمانی یا قرار کاری عجله دارید. بهترین اتوهای بخار در دو دقیقه گرم می شوند.

فشار بخار(steam pressure)

در کل دو نوع اتو بخار وجود دارد : Non-pressurized و Pressurized. نوع Non-pressurized بخاری معادل دو برابر اتوهای قدیمی اما بدون فشار تولید می کند. مدل Pressurized بخار بیشتری تولید می کند که مقدار فشار این نوع اتو بخار به ۵ بار هم می رسد. اتو بخار فشاری، اتو کردن را آسان تر می کند و زحمت کمتری لازم دارد چرا که بخار با فشار در محفظ های پارچه رخنه کرده و پارچه را سریعتر صاف می کند. بهترین اتو بخار فشاری، فشاری معادل با ۵ بار را تولید می کند.

کف اتو بخار(Steam Iron Steam)
برای گرفتن بهترین نتیجه از یک اتو بخار، جنس کف اتو نقش مهمی دارد. کف های سرامیکی بهترین جنس برای اتو های بخار هستند چرا که به راحتی تمیز می شوند، در مقابل خش مقاوم هستند و به راحتی روی لباس سر می خورند.

همچنین طراحی کفی اتو بخار خیلی مهم است. وقتی کف اتو بخار عریض باشد به شما این اطمینان را می دهد که با یکبار کشیدن اتو روی لباس بخش زیادی از آن اتو می خورد. قرار گرفتن سوراخ های خروجی بخار نیز خیلی مهم هستند.

با توجه به راهنمای خرید بهترین اتو بخار که در بالا ذکر شد، شما می توانید بهترین اتوی بخار ممکن را خریداری کنید و سال ها از آن استفاده کنید.

 

راهنمای خرید اتو/پول اضافه برای اتو ندهید

 

پس قبل از خرید به این نکات توجه کنید

 •  جنس کفی این اتوها معمولا از سرامیک یا تفلون و در بعضی مدل های ارزان تر، استیل است.
 • اتو با کفی فلز و استیل نخرید، زیرا سبب برق افتادن پارچه (بویژه پارچه های مشکی) می شود.
 • بهتر است تعداد سوراخ هایی که زیر کفی قرار دارد، بیشتر و در همهکف ، بخصوص نوک اتو پخش
  شده باشد.
 •  اگر البسه زیادی برای اتوکشی دارید، اتویی انتخاب کنید که گنجایش مخزن آب آن بیشتر باشد.
 •  از داشتن سیستم ضد آهک در آن مطمئن شوید، زیرا سبب طول عمر اتو خواهد شد.
 • اگردر اتو سیستم سردکننده عمودی باشد بهتر است.
 • برخی اتوهای بخار سیستم خاموش کن خودکار هم دارد (پس از دقایقی ثابت ماندن در حالت افقی یا به شکل
  عمودی جریان برق قطع می شود)،بعضی هم مجهز به سیستم پرزگیر خودکار است.
 • از داشتن دکمه قطع و وصل بخار، عایق بندی مناسب برای جلوگیری از بیرون ریختن آب حین تکان دادن
  اتو و… مطمئن شوید.
 •  به توان مصرفی و طول مناسب سیم انتقال برق و کیفیت کابل دقت کنید.
 • معیار اصلی در خرید را بر ارزانی یا گرانی، فلان سیستم دهان پرکن و… نگذارید و بسته به امکانات جیب وآینده نگری خود هزینه کنید، نه براساس چرب زبانی و بزرگ نمایی فروشنده و آگهی های تبلیغاتی.

 

 

پیشنهاد لبخند کالا برای خرید اتو

 

اتوبخار تفال مدل FV1310

اتوبخار تفال مدل FV1310

اتوبخار تفال مدل FV5546

اتوبخار تفال مدل FV5546

اتوبخار مخزن دار تفال مدل GV6840

اتوبخار مخزن دار تفال مدل GV6840

 

اتو بخار ایستاده تفال مدلIS6200

اتو بخار ایستاده تفال مدلIS6200

اتو بخارالترا تفال مدلFV4880

اتو بخارالترا تفال مدلFV4880

اتو بخار ایزی تفال مدلFV3912

اتو بخار ایزی تفال مدلFV3912

 


نویسنده مطلب پشتیبانی لبخند کالا